Site İçi SEO Analizi

Site içi SEO kullanıcılara ve arama motorlarına etkisi büyük olmasından dolayı yazılımsal ve tasarımsal açıdan iki bölüme ayrılmaktadır. SEO kriterlerini hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Site Dışı SEO Analizi

Teknik kısımından sonraki aşama site dışı SEO olarak bilinmektedir, sitenizin sosyal medya ağlarındaki konumunu, Googledaki sayfa sıralamasını ve Alexa puanlamasını öğrenebilirsiniz.

Anahtar Kelime ve İçerik Analizi

Sayfa içeriğinin kullanıcılar ve arama motoru açısından uyumlu olabilmesi için anahtar kelime oranı ve içerik oranı hakkında ve alaka düzeyi bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Teknik Analiz

Kullanıcıların sitenize hızlı ve sorunsuz ulaşabilmesi için bulunduğu sunucunun sağlık durumunu ve performansını öğrenebilirsiniz. Hatta bunları iyileştirmek açısından bilgi edinebilirsiniz.

Performans Analizi

Sitenizin açılış hızını ve iç dosyalarının boyutlarını öğrenerek revize edebilirsiniz. Sitenizin hızlı açılması istiyorsanız ilk önce performansını ölçerek başlayabilirsiniz.

Mobil Analizi

Günümüzün en yaygın kullanılan cihaz Mobil ve kullanıcılar tüm işlerini Mobil üzerinden halletikleri için sitenizin her platforma uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

SEO Analizi Nedir?

SEO Analizi Nedir; arama motorlarının geliştirmiş olduğu algoritmalara uygun faktörlerin, kullanım doğruluğunu tespit eder. Mevcut web sitenizin arama motoru sıralamasında geri planda kalması veya istenilen sonuçlara ulaşamamış olması doğru optimize edilmediğinden kaynaklıdır.

SEO analizi, bir web sitesi sahibinin popüler arama motorlarındaki sıralamasını nasıl geliştirebileceğini gösteren bir rapordur. Analiz genellikle tekrarlanan içeriği, web sitesine gelen bağlantıları ve URL yapısını analiz eder ve değerlendirir.Bu rapor normalde bir web sitesi tarafından oluşturulur ve bir yazılım programı indirmeye gerek yoktur. Bazı SEO analiz siteleri bile web yöneticisine bulduğu sorunları nasıl çözebileceğini anlatıyor.

SEO Analizi Nedir ve Neden Önemlidir?

Temel olarak, bir SEO analizi, insanların belirli bir web sitesinin Google gibi arama motorlarındaki sıralamasını nasıl geliştirebileceklerini incelemek için bir araçtır. Bir SEO analizi ile, SEO stratejinizin hangi yönlerinin işe yaradığını ve sitenizin sıralamasını iyileştirmenizi engelleyen en büyük sorunların neler olduğunu görebilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, bir SEO analizi daha üst sıralarda yer almanız, erişiminizi genişletmeniz, trafiği artırmanız ve iş hedeflerinize ulaşmanız için bir zorunluluktur. Bir analizle, harcanan zamanı ve kaynakları azaltan stratejik kararlar alıyorsunuz. Sitenizin kapsamlı bir SEO analizi olmadan, sitenizin arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP'ler) sıralamasını geliştirmek için bilinçli kararlar vermek neredeyse imkansızdır. SEO analizinin karmaşıklaştığı yer, mevcut veri ve araçların genişliği ve derinliğidir.

En İyi SEO Analiz Araçlarından Bazıları Nelerdir?

Günümüzde, strateji ve analiz için kullanabileceğiniz pek çok SEO aracı var. Ancak doğru araçlarla çalışmazsanız, kaybolmuş ve kafanız karışmış olabilir ve analiziniz daha uzun sürebilir.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Her raporlama aracı ve pazarlama ajansı SEO analiz raporlarında farklı yönleri içerir, ancak bazı genel özelliklere sahip veri parçaları şunlardır
 • Sektörünüzdeki en iyi rakipleri ve SEO performanslarını ayrıntılandıran rekabetçi SEO analizleri.
 • Mevcut pozisyonlar, pozisyon rekabeti, aylık aramalar, organik TO ve rakip anahtar kelimeleri içeren anahtar kelime performans raporları.
 • Spam, düşük kaliteli bağlantıları tanımlamak için denetimler.
 • Bağlantı kurma etkinliklerini ölçmek için sayfa dışı bağlantı kurma raporları.
 • Yük hızı ve gezinme gibi sayfa performans verileri.
 • Site yerleşimi ve yapısı hakkında bilgiler.
 • Yinelenen içeriği ve içerik bulunmayan sayfaları tanımlayan içerik denetimi.
 • Görüntüler için alt metnin kullanılması.
 • Meta açıklamaların kullanımı.
 • Sosyal medya entegrasyonunun kullanımı.
 • Site tasarımının masaüstü ve mobil cihazlara duyarlılığı.
 • Bu, kapsamlı bir SEO analiz raporunda görebileceğiniz birkaç parçadır.

BİZE ULAŞIN
Ozansoy Sokak no:2/A ÇANAKKALE
0 553 658 50 81
Copyright © 2009 - 2023 - Tüm Hakları Saklıdır - Mutluweb