Bebeğim Bugün Kahvaltıda Ne Yesin?

Kahvaltının yetişkinler için önemi neyse katı gıdaya geçmiş bebeğiniz için de önemi o… Bebeğinize kahvaltısını hazırlarken besin değerini gözetmenin yanında damak tadının gelişmesi için de çaba sarf etmeniz gerekecek. Biz de bu ay bebeğinize bu saydığımız kriterleri taşıyan kahvaltı menüleri hazırlayalım istedik. Bebeğinize afiyet olsun, size de kolay gelsin.
Bebeğinizin kahvaltıya hazır olduğunu nasıl anlarsınız?
İlk altı ay bebeğinizi anne sütüyle beslediniz ve 6. aydan itibaren bebeğinizi katı gıdalara yavaş yavaş alıştırdınız.  İlk zamanların tutukluğunu siz de bebeğiniz de üstünüzden attınız. Boğulma riskine karşı kaygılarınızın yersiz olduğunu da anladınız. Çünkü doğanın bu konuda da önlem aldığını öğrendiniz. Bebeğiniz, ağzına giren yabancı maddelere karşı dil-itme refleksiyle karşı koyabiliyor. Şimdi sıra kahvaltıda.. Yaklaşık 8 aylıkken bebeğiniz kahvaltıya hazırdır. Bebeğinizi iyi gözlemleyerek ve doktorunun da tavsiyelerine uyarak onun yiyebileceği kahvaltı menüsünü oluşturabilirsiniz.


KAHVALTIDA İLK YILIN YASAKLILARI
• Kafein içeren kahve, çay, kakao, çikolata gibi besinler. Kafein bebeği sinirli yapabildiği gibi kalsiyum ve diğer besleyici maddelerin emilimini de engeller.
• Bal, birçok çiçek tozundan oluştuğu için yüksek dozlu bir alerjendir. Ayrıca içindeki toksin madde oranı yetişkinler için önemli değilken, bebeklerde tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
• Yumurtanın beyaz kısmı, protein yapısı nedeniyle yüksek alerjik özelliğe sahiptir.
• İnek sütü, alerji riski taşır. Ayrıca bebeklerde demir eksikliğine neden olabilir.
• İçeriğinde katkı maddesi bulunan puding, hazır meyve suları gibi gıdalar.Kimi anneler bebeklerini kahvaltıda pekmez, bisküvi, süt, yumurta karışımından oluşan bir bulamaç ile beslerler. Doyuruculuğu yüksek olacağından arada alabileceği ek gıdalar için dezavantaj bir beslenme şeklidir. Üstelik katı gıdalara alıştığı halde bulamacı yedirmeye devam ederseniz bebeğiniz farklı tatlara alışamayacak ve bir süre sonra vereceğiniz yiyecekleri reddedecektir.


Gelişim durumları bebekten bebeğe değişim gösterdiğinden bebeğinizin doktorunun değerlendirmesi neticesinde kahvaltı menüsü oluşturmanız en iyisi. Doktorunuzun tavsiyelerine uyup, bebeğinizi de tanıdıktan sonra kahvaltıda besleyici ve lezzetli bir menü oluşturmak bir bakıma yaratıcılığınıza kalıyor. İşte size seçenekler:


Kahvaltıya başlarken dikkat…


• Kahvaltıda karışımdan ziyade teker teker ve dengeli bir beslenme uygulayın.
• Televizyonun karşısında ya da oyun oynarken bebeğinizi beslenmekten kaçının. Sofraya sizinle birlikte otursun.
• Tuzu ve şekeri çok az kullanın.
• Yeni deneyeceğiniz yiyecekleri çocuk açken, alışık olduğu yiyeceklerden önce verip miktarını ilk başlarda az tutmalı ve periyodik olarak artırmalısınız.
• Gıdalar alerji yapabilir; aynı gün içinde birden fazla yeni besin denemeyiniz.
• Bebekte alerjik bir tepki hissederseniz gıdayı kestikten sonra rahatsızlığın geçip geçmediğini gözleyin.
• Yiyecekleri ve miktarlarını çeşitlendirin.Ana ve ara öğün malzemelerinin hazırlanması


Yoğurt: Günlük olarak hazırlamalısınız. Mümkünse pastörize süt kullanın. Eğer, pastörize süt kullanma şansınız yoksa satın aldığınız sütü öncelikle süzerek kaynatmalısınız.  5 dakika daha ateşte tutup, kaynar suyla çalkalanmış kavanozun içine döküp soğumaya bırakın. Elinizin dayanabileceği sıcaklığa ulaştığında bir yemek kaşığı yoğurdu sütün içine katın. Sonra kabın üzeri örtüp yaklaşık 6 saat oda sıcaklığında bekletin. Oluşan yoğurt bir gün buzdolabında bekletilip sonra bebeğe verilebilir.


Süt: bir yaşından küçük çocuklara inek sütü önerilmemektedir. 8. aydan sonra bebeğiniz için hazırlayacağınız kahvaltıda anne sütü yada bebekler için özel üretülmiş formül sütler kullanabilirsiniz. Yada bebeğin ayına uygun biberon maması diğer malzemelerle birlikte siteril su kullanılarak hazırlanabilir. Bir yaşından sonra da bebeğiniz için tercih edeceğiniz sütler pastorize olmalı.


Muhallebi: 1 yaşına kadar hazırlayacağınız muhallebileri mümkünse, formül mama ile vermenizde yarar var. 150 cc suya 1 tatlı kaşığı pirinç unu konur. Ocakta karıştırılarak kaynatılır. Ilıdıktan sonra içine 4 ölçek formül mama konur. 1 yaşından sonra ise sütle yapılmış muhallebi verebilirsiniz. 1 çay bardağı süt ile 1 tatlı kaşığı pirinç unu karıştırılır. Yavaş ateşte karıştırılarak pişirilir. Ocaktan alınır ve 1 tatlı kaşığı pekmez veya şeker eklenir.


Meyve-Sebze suyu: Meyve sularına başlama dönemi 6 aydır. Bebekler için kışın elma, havuç, portakal, ve mandalina, yazın ise şeftali gibi meyveler, yıkanır ve soyulur. Cam rende ile rendelenip süzülerek meyve suyu veya püresi elde edilir. Ayrıca, havuç yıkanıp soyulur ve makineden geçirilerek püre, süzülerek de havuç suyu elde edilir.


İlk Kahvaltı


Kahvaltı, 1 bardak (bebek için özel olan) sütün içine, yumurta sarısı (Yumurta sarısı 6 aydan sonra verilebilir. İlk önce sarısının 1/8'i ile başlanır ve her gün artırılarak devam edilir. Eğer her gün verilecekse yarım yumurta sarısı yeterlidir.) veya 1 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir (bir gece önceden suya konarak tuzu alınmış), ½ dilim tahıllı ekmek, 1 çay kaşığı üzüm pekmezi konularak karıştırılır ve önce 1-2 tatlı kaşığı ile başlanıp miktar artırılarak verilir. En geç, dokuzuncu aydan sonra bu karışımın içindeki besin maddelerini bebeğinize ayrı ayrı vermeli; kendilerine özgü lezzetlerine alıştırmalısınız.


Kayısı ve Elma Püresi


½ bardak kuru kayısıyı bir gece önceden suda ıslatıp ertesi gün 25 dakika haşlayın. Bu arada 2 elmanın kabuklarını soyup, göbeklerini çıkarın ve dilimleyin. Elmaları da haşlayın ve soğulan kayısı ve elmaları püre yapın.


Buğday Tanesi Kahvaltısı


1 kaşık haşlanmış buğday, 2 kaşık yoğurt, 1 çay kaşığı kızılcık şerbeti, 1 kaşık çiğ elma püresi ya da ezilmiş muz. Tüm malzemeleri karıştırın ve bebeğinize yedirin.


Mısır Lapası


¼ bardak taze mısırı ve 2 çay kaşığı buğday tanesini ¼ bardak soğuk suda karıştırın. Mısır karışımını ve tercih ediyorsanız ¼ bardak yağsız sütü ¾ bardak kaynayan suya ekleyin. 2 dakika pişirin. Meyve püresinin yanında servis edince güzel bir kahvaltı seçeneğidir.


Meyveli Yulaf Lapası


4 yemek kaşığı su ile 1 büyük elma, 1 büyük armut ve 4-5 adet doğranmış kuru kayısıyı birlikte haşlayın. 150 ml su ya da süt ile 15 gr yulaf ezmesini kaynatıp 3 dakika bekletin. Son olarak meyvelerle yulaf ezmesini karıştırın ve servis edin.


Şampiyonların Kahvaltısı


2 adet kuru kayısıyı küçük küçük doğrayıp bir kapta su ile pişirin. 1 çay kaşığı tereyağını eritin. İçine 1 yemek kaşığı mısır ununu katıp hafif pembeleşene kadar kavurun. Kayısılı suyu mısır ununa döküp hızlı hızlı karıştırarak topak olmasını önleyin. Sürekli karıştırarak kısık ateşte 10 dakika pişirin. Biraz soğuyunca 1 tatlı kaşığı tahin ve 1 tatlı kaşığı pekmez ile tatlandırın.

Bu Yazıyı Arkadaşına Gönder
E-Mail :
.
 
29
Kasım
Pazar
Hamit
Neşe
 
 
 
 
   
 
Hastaneler
Doktorlar
Dadılar Bakıcılar
Anaokulu Yuva
Bebek Mağazaları
 
 
Anasayfa Hakkımızda İletişim Anne bebek Mağazaları