Beslenmesi gerek ama…

 


Bebeğinizin büyümesiyle doğru orantılı olarak çoğalan sorularınız mail kutumuzda birikince biz de Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Tutar’a sorduk. İşte aklınıza takılan soruların “7 aylık bebeğin kahvaltısına ekmek konulur mu? Mercimekle hazırlanan çorbalar bebekte gaz yapar mı? Portakal 8 aylık bebeğe alerji yapar mı? …” bazıları ve cevapları.


 


1.        Sütümü arttırmak için özellikle yiyip içmem gereken besinler var mı?


Süt miktarını ve kalitesini arttırmak için günde 2,5-3 litre sıvı tüketilmesi gerekir. Süt verimliliğini arttırmak için sıvı tüketimi çok önemlidir. Emziren annenin taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli komposto, az tuzlu ayran, şekersiz bitki çayı gibi sağlıklı içecekleri tercih etmesi önerilir. Genel yargının aksine şekerli yiyecekler süt verimini arttırmaz.


 


2.        13 aylık bebeğime hangi besinleri vermemeliyim?


Bir yaşını dolduran bebeğiniz artık sizinle birlikte sofraya oturabilir. İyi pişirilmiş ve yumuşak yani kolay ısırılacak et, tavuk, balık, etli veya kıymalı sebze yemekleri, besleyici çorbalar, dolma gibi besinler öğlen ve akşam yemeği için uygunken, kahvaltı öğününde de peynir, ekmek içi, yumurta, süt, pekmez gibi besinler yer alabilir.


 


3.        9 aylık bir bebek makarna yiyebilir mi?


Sıvı, püre veya hafif ve kolay yutulabilen yiyecekler daha uygun olacaktır. Makarna ve bulgur gibi tahıl ürünlerini bir yaşından sonra vermek daha idealdir. Fakat makarna, erişte ve bulgur bebeğinizin çorbalarına ekleyebileceğiniz tahıl ürünleridir.


 


4.        Bebek beslenmesinde prebiyotiklerin öneminden bahsediliyor. Doğal prebiyotik kaynakları nelerdir?


Doğal prebiyotik kaynaklarının başında anne sütü gelir. Anne sütünün içinde yer alan karbonhidratlar prebiyotik özelliğe sahiptir. Diğer prebiyotik lif kaynakları; hindiba, kuşkonmaz, yulaf gibi besinlerdir ve bebeğinizin sindirimi açısından çok uygun olmayabilir. Fakat kuşkonmaz gibi sebzeler ilerleyen aylarda çorba yapımında kullanılabilir.


 


5.        7 aylık bebeğin kahvaltısına ekmek konulur mu?


7 aylık bir bebeğin kahvaltısında; tüketeceği mamanın içerisine yumuşak kıvamda olması şartı ile ekmek içi veya bebe bisküvisi az miktarda eklenebilir.


 


6.        Bebeğimin kahvaltısına meyve suyu mu yoksa süt mü koymalıyım?


Bebeklere bir yaşına kadar inek sütü verilmemesi daha uygundur. Onun yerine ayına uygun ek besin mamaları tercih edilebileceği gibi evde taze hazırlanmış şekersiz meyve suları verilebilir. Bebeklere ilk verilmesi gereken meyve suları; elma ve şeftali suyudur. Çünkü bu meyveler en az alerjik özelliğe sahiptirler.


 


7.        Mercimekle hazırlanan çorbalar bebekte gaz yapar mı?


Mercimek gibi kurubaklagillerin bebeklerin beslenmesine 8. aydan itibaren eklenmesi daha uygundur. Çorbalara eklenen kurubaklagil miktarı yavaş yavaş artırılmalıdır ve tek mercimek çorbası gibi çorbalar hazırlamak yerine içerisinde sebzelerin, pirincin, yoğurdun vs. bulunduğu karışım çorbalar hazırlanmalıdır.


 


8.        Bebeklere ek vitamin vermeye gerek var mı?


Bebeklerin ilk altı ay her ay, sonrasında doktorlarının uygun gördüğü şekilde doktor kontrolünden geçmesi ve büyüme-gelişme durumlarının izlenmesi ve değerlendirilmesi gerekir. Ek vitamin kullanımı konusunda bebeğin bir çocuk doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekir.


 


9.        Bebeğinize et suyu vermenizin ona bir yararı yok deniliyor. Doğru mu?


Et suyu, yağdan zengin bir besin olup, etten suya geçen vitamin ve mineral oranı son derece düşüktür. Bu nedenle et suyu ile birlikte pişirilmiş etin de bebeğin beslenmesinde yer alması gerekir. Genelde et, öncelikle çift çekilmiş yağsız kıyma olarak çorbalara ilave edilmelidir. Bebeğin ayına göre tüketmesi uygun olan et çeşitleri ve miktarları farklılık gösterir.


 


10.     Çocukları ishal yapan yiyecekler var mı?


Türkiye’de görülen çocuk ishallerinin en büyük nedeni hijyenik koşullarda hazırlanmamış yiyecek ve içeceklerdir. Çocuğunuza verdiğiniz suyun temiz su olduğundan emin olmanız gerekir. Bebek ve çocuklara hazırlanan yiyeceklerin; hazırlandığı ortam, pişirme ve saklama koşullarının hijyenik olmasına özen gösterilmelidir. Kullanılan malzemelerin temizliği, araç-gereç hijyeni, yemek hazırlayan ve yediren kişinin kişisel hijyeni en önemli konulardır. Bebeklerde, ilk ek besinlere başlandığında bir sefer ishal oluşumu gözlenebilir. Bunun dışında bebeklerde alıştıkları besinlerin dışında besinler tüketmekte ishal olmasına yol açabilir.


 


11.     Balık yemeyen çocuğa ne yedirmeli?


Balık, iyi bir hayvansal protein kaynağıdır. Aynı zamanda fosfor, A ve D vitamini ve zeka gelişimi için önemli olan omega-3 yağ asitlerinden zengindir. Balık tüketmeyen çocuğun protein ihtiyacını karşılaması için et ve tavuk ürünlerini, A vitamini ihtiyacını karşılaması için sarı-turuncu sebze ve meyveleri ve omega-3 ihtiyacını karşılaması için fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler ile semizotu gibi koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmesi gerekir.


 


12.     Besin zehirlenmesi nasıl anlaşılır?


Son besin tüketiminden 3-24 saat içerisinde meydana gelen kusma, ishal ve ateş yükselmesi durumu bir besin zehirlenmesini işaret ediyor olabilir. İshal, zehirlenmeye neden olan mikrobun türüne göre mukuslu veya kanlı seyredebilir. Her besin zehirlenmesi ateş yükselmesine neden olmayabilir. Bu belirtilerden bir veya bir kaçı bir arada seyrediliyorsa mutlaka en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir.


 


13.     Çocuğun bir günde içmesi gereken su miktarı nedir?


Çocukların sıvı ihtiyacı yaşlarına göre değişiklik gösterir. Yenidoğan bir bebek, bütün su ihtiyacını anne sütü ile karşılayabilirken, oyun dönemi denilen 3-6 yaş arası dönemde ortalama 6-8 su bardağı su tüketilmesi gerekir.


 


14.     Bebeği gece beslenmesinden ne zaman ayırmalı?


Bebek, bir yaşını doldurduktan sonra gece beslenmesinden yavaş yavaş uzaklaştırılabilir veya sayısı azaltılabilir. Bütün ek besinleri düzenli tüketen, ayına uygun şekilde büyüme ve gelişme gösteren bebeklerde gece 1-2 defa beslemek yeterli olacaktır. Gece beslenmesi için en ideal besinler anne sütü veya ayına uygun bebek mamalarıdır.


 


15.     Bebeklere verilmeyecek peynir çeşidi var mı?


Bebeklere bir yaşına kadar taze peynir verilmemelidir. Bunun sebebi, taze peynir türlerinin bazı ciddi besin zehirlenmelerine yol açabilmesidir. Eğer tüketilecek olan peynir pastörize ise sorun yoktur. Bebekler bir yaşlarına girene kadar tuzsuz peynir çeşitlerini tüketmelidir.


 


16.     Çocuğumu normal kahvaltı şekline nasıl alıştırabilirim?


Sıvı ve püre kıvamında beslenen bebekler pütürlü besinlere veya katı gıdalara ilk geçiş döneminde zorlanabilir ve katı besinleri reddedebilirler. Bu durumda yapılması gereken; katı besinleri beslenmesine tek tek ve az miktarda eklemektir. Çok miktarda farklı besinleri aynı öğünde vermek, bebeklerin sevmediği tatlar olan ekşi ve tuzlu yiyeceklerin verilmesi ve baskı uygulayarak yedirmeye çalışmak bebeğin beslenmeyi reddetmesine neden olabilir.


 


17.     Pişik yapan yiyecekler var mı?


Bebeklere ilk yaşlarına girene kadar tuzlu ve baharatlı yiyecekler önerilmez. Baharatlı yiyecekler bebeğin rahatsız olmasına neden olabileceği gibi genellikle pişik hijyenik bir problemdir.


 


18.     Ek gıdaya hangi besinlerle başlamalıyım?


Bebek ilk altı ayını doldurduktan sonra anne sütüne ek olarak ilk verilmesi gereken ek besinler; evde yapılmış yoğurt ve elma veya şeftali püresidir.


 


19.     Portakal 8 aylık bebeğe alerji yapar mı?


Portakal, çilek gibi bazı meyvelerin alerjik etkisi daha fazladır. Bu nedenle 8 aylık bir bebekte portakal alerji yaratabilir.


 


20.     Çocukların öğün araları ne kadar olmalı?


Bir yaşını dolduran bir çocuk 4 saatte bir beslenebilir. Çocuğun kişisel özelliklerine göre gece 1-2 öğün olması yeterlidir.


 

Bu Yazıyı Arkadaşına Gönder
E-Mail :
.
 
25
Kasım
Çarşamba
Hamit
Neşe
 
 
 
 
   
 
Hastaneler
Doktorlar
Dadılar Bakıcılar
Anaokulu Yuva
Bebek Mağazaları
 
 
Anasayfa Hakkımızda İletişim Anne bebek Mağazaları